ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΑΙΑ 22.05.2015
ΔΗΜΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟY Αρ. Πρωτ. : 30
fax: 2392021119
email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
www.sedth.gr
Προς: Δήμαρχο Θερμαϊκού
κ. Ι. Μαυρομάτη
-
ΘΕΜΑ: Ενημέρωση των προθέσεων της διοίκησης σχετικά με θέματα προσωπικού
Σας ενημερώνουμε ότι στις 11/05/2015 δημοσιεύθηκε ο Ν. 4325/2015 στις διατάξεις του οποίου περιέχονται μεταξύ των άλλων θεμάτων που αφορούν τους εργαζόμενους στους Ο.Τ.Α. και τα νομικά τους πρόσωπα τα εξής:
Σας ενημερώνουμε ότι στις 11/05/2015 δημοσιεύθηκε ο Ν. 4325/2015 στις διατάξεις του οποίου περιέχονται μεταξύ των άλλων θεμάτων που αφορούν τους εργαζόμενους στους Ο.Τ.Α. και τα νομικά τους πρόσωπα τα εξής:
1.Στο άρθρο 41 παρ. 3 προβλέπεται ότι: «Σε περίπτωση λύσης κοινωφελούς επιχείρησης ή ΔΕΥΑ ή Α.Ε. Ο.Τ.Α. της οποίας ποσοστό τουλάχιστον ίσο με το 90% του μετοχικού κεφαλαίου ανήκει στον οικείο Ο.Τ.Α., και ανάληψης δραστηριοτήτων από τον οικείο Ο.Τ.Α. ή από ΝΠΔΔ αυτού, το προσωπικό με σχέση εργασίας ΙΔΑΧ και ΙΔΟΧ, μεταφέρεται στον αντίστοιχο φορέα, με την ίδια σχέση εργασίας, ύστερα από απόφαση του Δ.Σ.»
Έτσι ρυθμίζεται νομοθετικά το πάγιο αίτημα του συλλόγου μας το οποίο σας είχε κοινοποιηθεί στην πρώτη συνάντηση μας μετά την ανάληψη των καθηκόντων σας.
2.Στο άρθρο 49 (σχετ. εγκύκλιος ΥΠ.ΕΣ.Δ.Α. ΔΙΠΑΑΔ/ Φ2.9.38/οικ.14652/14-05-2015 προβλέπεται ότι για την εξυπηρέτηση των αναγκών υπηρεσιών καθαριότητας μπορούν να παρατείνονται οι υπάρχουσες συμβάσεις με οποιαδήποτε σχέση εργασίας κατά παρέκκλιση κάθε άλλης διάταξης μέχρι 31/12/2015.
3.Σύμφωνα με αίτημα των εποπτών και επιστατών καθαριότητας κρίνεται αναγκαία η πρόσληψη δυο (2) οδηγών τράκτορα.
Παρακαλούμε όπως μας ενημερώσετε εγγράφως για τις προθέσεις σας σε σχέση με τα θέματα αυτά.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΠΕΤΡΟΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ