ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΠΕΡΑΙΑ, 14-06-2018
ΔΗΜΟΥ ΘΕΡΜΑΪΚΟY Αρ.Πρωτ. : 48 / 2018
τηλ: 2392330090
fax: 2392021119
email: sedth@yahoo.gr
www.sedth.gr
ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ
Το Δ.Σ. του Συλλόγου και οι εργαζόμενοι του Δήμου Θερμαϊκού εκφράζουν την αλληλεγγύη και την συμπαράστασή τους, στον συνάδελφο Γεώργιο Μονοπαυλίδη, υπάλληλο της Τεχνικής Υπηρεσίας του Δήμου Θερμαϊκού στο Τμήμα Περιβάλλοντος, Πολιτικής Προστασίας και Δημόσιας Υγείας, ο οποίος δικάζεται στις 15 Ιουνίου 2018 στο Πταισματοδικείο Θεσσαλονίκης.
Εκφράζουμε την αντίθεσή μας στην ποινικοποίηση της εργασίας των υπαλλήλων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, στην «εύκολη» παραπομπή σε δικαστικές διώξεις. Καλούμε τις δικαστικές αρχές να κρίνουν λαμβάνοντας υπόψιν τις πραγματικές συνθήκες ποιοι δίνουν τις εντολές και μετά προσποιούνται τους ανήξερους .
Να σταματήσει επιτέλους η αναζήτηση εξιλαστήριων θυμάτων.
Να αναλογιστούν τις πολλαπλές συνέπειες
ψυχολογικές, οικονομικές, υπηρεσιακές.
Το Δ.Σ. του Συλλόγου εύχεται στον συνάδελφο την αθώωσή του.
Για το Δ.Σ.
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Η ΓΕΝ.ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΠΕΤΡΟΣ ΠΕΤΡΙΔΗΣ ΕΙΡΗΝΗ ΖΟΡΜΠΑ